Κυριακή 22 Μαΐου 2016

Ποδόσφαιρο 22/5/16

Επιμέλεια:Παντελής Χαραλαμπάκης

Πανάξιος πρωταθλητής ο ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ επέστρεψε! Νίκησε τον Φωστήρα με 1-0 στο Γεντί Κουλέ και στέφθηκε πρωταθλητής στον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής.
Η κρητική ομάδα του χρόνου θα αγωνίζεται ξανά στις εθνικές κατηγορίες (Β' Εθνική) με στόχο να συνεχίσει την πορεία του για την μεγάλη κατηγορία, όπου ιστορικά ανήκει.
Μπροστά σε 10 χιλιάδες θεατές, οι οπολιοι δημιούργησαν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα στο Γεντί Κουλέ, ο ΟΦΗ πήρε αυτό που άξιζε.
Τη νίκη-άνοδο, που θα του χάριζε την άνοδο.
Το γκολ του Πόποβιτς στο 22' ήταν αρκετό για τον ΟΦΗ για να στεφθεί πρωταθλητής (τπν έφτασε και η ισοπαλία).
Ο Φωστήρας αμύνθηκε μαζικά σε όλο το 90λεπτο, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει το μοιραίο.
Ο ΟΦΗ είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια.
Σκόραρε νωρίς (22') και διαχειρίστηκε πολύ σωστά το παιχνίδι στο υπόλοιπο του αγώνα.
Να σημειωθεί ότι ο Φωστήρας απο το 50' αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεερη κίτρινη κάρτα του Χαλκιά, για σκληρό μαρκάρισμα στον Καλέ.
Ο ΟΦΗ είχε μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει με τους Καλέ (+45 και 51', Περογαβράκη 39' κσι 68', Νάστο 90', Χαντί +90, ), ενώ ο Φωστήρας απείλησε μόνο στο 31' με τον Καιμακαμούδη.
Στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μήτσιου, ο κόσμος του ΟΦΗ μπήκε στο γήπεδο να πανηγυρίσει την άνοδο του ΟΦΗ στην Β' Εθνική, ενώ στήθηκε πάρτσι σε αγωνιστικό χώρο και αποδυτήρια.
Διαιτητής: Μητσιος (Ηπείρου)
ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Κοιλιάρας, Κώτσιος, Ραπτάκης, Νάστος, Περογαμβράκης (74' Φαμπίνιο), Φραγκουλάκης (80' Γκούμας), Πόποβιτς (89' Σαχινίδης), Χαντί, Καλέ.
Φωστήρας: Γιώρας, Χαλκιάς, Μάναλης (16' λ.τ. Καλημέρης), Παραράς, Βελέτης, Μαγγίνας, Ταχματζίδης (46' Στάμος), Κόπελας, Ογκμποε, Καιμακαμούδης (61' Ζαγοριανός), Ντάφλας.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4' Η πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ. Σούτ του Φραγκουλάκη έξω απο την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
7' Kαλή στιγμή για τον ΟΦΗ, μονοκόμματο σούτ του Περογαμβράκη η μπαλα λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.
9' Ο Νάστος δοκιμάζει το πόδι του έξω απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.
15' O OΦΗ απειλεί και πάλι. Σέντρα του Κιάσου, ο Περογαμβράκης στρώνει με το κεφάλι στον Χαντί που σουτάρει απο καλή θέση, αλλά η μπάλα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών.
16' Αναγκαστική αλαγή για τον Φωστήρα. Ο Μάναλης λόγω τραυματισμού έξω, μπήκε ο Καλημέρης.
22'ΓΚΟΟΟΟΛ. Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί εκτεεί το φάουλ, ο Ραπτάκης γυρίζει τη μπάλα στην μικρή περιοχή και ο αφύλακτος Πόποβιτς με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε αποθέωση.
31' Μεγάλη ευκαιρία για τον Φωστήρα. Κεφαλιά του Καιμακαμούδη, λάθος έξοδος του Δερμιτζάκη, ο Ραπτάκης σαν απο μηχανής Θεός διώχνει τη μπάλα πάνω απο τη γραμμή.
35' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σούτ του Χαντί απο κοντά, διχνει σε κόρνερ ο γκολκήπερ του Φωστήρα.
39' Kαλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Περογαμβράκη, έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκήπερ του Φωστήρα.
44' Ο ΟΦΗ ζητάει πέναλτι σε χέρι του Παραρά μετά απο σέντρα του Καλέ. Οχι λέει ο διαιτητής Μήτσιος.
+45 Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Διαδοχικά σούτ του Καλέ, διώχνουν οι αμυντικοί του Φωστήρα, πάνω απο τη γραμμή!
50' Ο Φωστήρας μένει με δέκα παίκτες. Ο Χαλκιάς ανατρέπει απο πισω τον Καλέ και ο διαιτητής Μήτσιος παρατηρεί με κίντρινη κάρτα τον αμυντικό του Φωστήρα, που είναι η δεύτερη.
51' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Κεφαλιά απο κοντά του Καλέ, διώχνει εντυπωσιακά ο γκολκήπερ του Φωστήρα.
68' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ ο Καλέ βγάζει για τον Περογαμβράκη, αλλά τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή ο Παραράς πριν σκοράρει.
69' Ωραίο σούτ του Καλέ, η μπάλα λίγο άουτ!
+90 Κεφαλιά ο Παραράς ο γκολκήπερ του ΟΦΗ μπλοκάρει τη μπάλα, χωρίς προβλήματα.
+90 Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Χαντί να χορεύει την άμυνα του Φωστήρα και να πλασάρει η μπάλα λίγο άουτ!!!
+90 Δοκάρι για τον ΟΦΗ. Μακρινό γέμισμα του Νάστου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.