Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016

Μπάσκετ 16/10/16

Επιμέλεια:Παντελής Χαραλαμπάκης

Με το δεξί στην... επανεκκίνηση

Ο ΟΦΗ επικράτησε στο κατάμεστο ΒΑΚ με 88-80 της Νίκης Αμαρουσίου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ εθνικής (2ος όμιλος).
Μετά από ένα απουσίες, ο ΟΦΗ μπήκε νικηφόρα στην επανεκκίνη του, με στόχο μια καλή πορεία στο πρωτάθλημα. Ο ΟΦΗ μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και έδωσε την ευκαρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν γρήγορα το προβάδισμα, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 20 - 24 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενη, είχαν και πάλι το προβάδισμα, με τους παίκτες του ΟΦΗ να μειώνουν συνεχώς την διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια 43-43. Ο ΟΦΗ με την βοήθησα του κόσμου, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με συνεχόμενα καλάθια και καλές άμυνες. Σε κάποια διάστημα του 3ου δεκαλέπτου, ο Αγαπιάδης έβαλε τρια σερή τρίποντα και εκτόξευσε τη διαφορά στους δέκα, τρία λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΟΦΗ έκανε τα εύκολα - δύσκολα, είχε το υπέρ του προβάδισμα με 71-57, έγινε 76 - 72 στο 3.55'' πριν το τέλους του παιχνιδιού. Σε εκείνο το σημείο μίλησε ο αρχηγός του ΟΦΗ Ανδρέας Ξενάκης, ο οποίος με πέντε σερί δικούς του πόντους έκανε το (83-74), ένα λέπτο πριν το τέλους του παιχνιδιού και ουσιαστικά κλείδωσε τη πρώτη νίκη της χρονιάς για την ομάδα του.

Tα δεκάλεπτα: 20-24, 43-43, 73-60, 88-80

Διαιτητές: Kαμήτσος, Κοτσίρης, (Ευαγγελινός)

ΟΦΗ (Κόκκινος): Κριθινάκης, Μαϊστρέλης 13 (4), Ξενάκης 19 (2), Καρλάφτης 3 (1), Αγαπιάδης 21 (4), Βλαχάκης, Καλλέργης, Μπουμπάρης 4, Τζουλάκης, Κυρίτσης, Μουλάς 18 (1), Πρωτογεράκης 4, Μητρόπαπας 6.

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Μπατής, Μαραγκίδης, Κοροπούλης 14, Χαραλάμπης 4, Κοντογιάννης 15 (2), Σίμιτζης 15 (3), Τζεκενής 13 (1), Σιδέρης, Σκουτάρη, Τζεκένης, Αγγελής 19.