Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2016

Ποδόσφαιρο 06/11/16

Επιμέλεια:Παντελής Χαραλαμπάκης

Στο ίδιο έργο θεατής ο ΟΦΗ - Ισοφαρίστηκε ξανά στο φινάλε!

Οπως και στο Μάλεμε με τον Κισσαμικό (1-1), έτσι και με την Καλλονή στο Γεντί Κουλέ, το σοκ για τον ΟΦΗ ήρθε στο τέλος.
Στα Χανιά ισοφαρίστηκε στο 88' απο τον Κισσαμικό και άφησε δυο βαθμούς, στο Γεντί Κουλέ με την Καλλονή δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 87' και πάλι δεν κατάφερε να φύγει νικητής απο το γήπεδο (2-2).
Και αν στα Χανιά η ισοπαλία ήταν εκτός έδρας και «χωνεύεται», με την Καλλονή δεν συμβαίνει το ίδιο.
Μπροστά σε 4 χιλιάδες κόσμο, ο ΟΦΗ στο γήπεδο του, είχε όλες τις προυποθέσεις για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Football league, αλλά πέταξε την ευκαιρία.
Προηγήθηκε δυο φοές (1-0 και 2-1) και δεν κατάφερε για μια ακόμη φορά να κρατήσει το αποτέλεσμα και να πάρει τους τρείς βαθμούς, απέναντι σε μια Καλλονή, που στηρίχθηκε στο αμυντικό της παιχνίδι στο Ηράκλειο και εκμεταλεύτηκε τα ολέθρια λάθη των παικτών του ΟΦΗ.
Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Οστοιτς στο 38' (μετά απο ιδανική σέντρα του Χαντί) και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το πολύτιμο 1-0.
Ενα μεγάλο λάθος του τερματοφύλακα Δερμιτζάκη, το οποίο εκμεταλεύτηκε ο Φράγκος, έβαλε ξανά την Καλλονή στο παιχνίδι και ο ΟΦΗ αντί να κάνει το 2-0 και να καθαρίσει το παιχνίδι, αυτό έγινε 1-1.
Τη λύση έδωσε απο τον πάγκο Ο Ογκμποε, ο οποίος με παλικαρίσια κεφαλιά (απο φάουλ του Χαντί), έβαλε και πάλι τον ΟΦΗ σε θέση οδηγού στο 66' (2-1).
Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει.
Οι παίκτες του ΟΦΗ δεν διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και δεν πήγαν για ένα τρίτο γκολ, για να τελειώσουν το ματς.
Ετσι στο 87' μετά απο ένα αχρείαστο φάουλ στα πλάγια, ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Καλλονής Λαμπράκης (με κρητικές ρίζες), με μια απίστευτη εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και σόκαρε το Γεντί Κουλέ.
Δυστυχώς για τον ΟΦΗ το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος και η κρητική ομάδα παραμένει χωρίς νίκη στις δυο πρώτες αγωνιστικές.
Το πρωτάθλημα όμως έχει πολύ δρόμο και θα πρέπει να βρεί τη δύναμη να σηκώσει κεφάλι.
Διαιτητής: Παναγιωτόπουλος
ΟΦΗ: Δάφκος, Κώτσιος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ (82' Κοιλιάρας), Οστοιτς, Χαντί, Μάνος (60' Ογκμποε), Μίκιτς (46' Κομεσίδης), Αντουκόρ, Βαλλιάνος, Ράντι.
Καλλονή: Ταίρης, Ζουλιώτης, Ποζατζίδης, Ρεπετσάς, Τσελίδης, Ντάλλας, Γιώργου, Αντερσον Ντα Σίλβα (46' Κέρη), Φραγκος (88' Αποστόλου), Μπουρντουάν,Τριανταφυλλου (58' Λαμπράκης).
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Βαλλιάνου απο αριστερά, ο Μάνος απο κοντά δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
16' Ωραία μπαλιά του Χαντί για τον Ράντι, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό, η μπάλα άουτ.
22' Σέντρα του Χαντί, ο Μάνος παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα λίγο άουτ.
26' Σέντρα του Χαντί, κεφαλιά του Ράντι απο καλή θέση η μπάλα άουτ.
29' Η πρώτη απειλητική στιγμη της Καλλονής. Φάουλ του Ντάλλα, ο Δερμιτζάκης μπλοκάρει τη μπάλα.
38' Ο ΟΦΗ ανοίγει το σκόρ. Ο Χαντί βγάζει ιδανική σέντρα για το κεφλαλι του Οστοιτς, ο οποίος με ιδανική κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τον ΟΦΗ.
45' Απευθείας φάουλ του Νάστου, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
46' Φάουλ απο πλάγια του Κέρι, μπλοκάρει ο Δερμιτζάκης.
52' Ο Βαλλιάνος διώχνει την μπάλα προ του Φράγκου, αλλά παίρνει περίεργη τροχιά και φεύγει λίγο άουτ.
58' Τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του ΟΦΗ Δερμιτζάκη, ο οποίος χάνει τη μπάλα μέσα απο τα χέρια του και ο Φράγκος πλασάρει στηνάδεια εστία και ισοφαρίζει (1-1).
64' Οι παίκτες του ΟΦΗ διαμαρτύρονται στον διαιτητή Παναγιωτόπουλο για δεύτερη κάρτα και αποβολή στον Ρεπετσά, ο οποίος κλάδεψε απο πίσω τον Ογκμποε.
66' Το 2-1 για τον ΟΦΗ. Χρυσή αλλαγή ο Ογκμποε, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά μετά απο φάουλ του Χαντί, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
74' Σούτ του Χαντί έξω απο την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
75' Ο Βαλλιάνος σπρώχνεται μέσα στην περιοχή, να συνεχιστεί το παιχνίδι λέει ο διαιτητής.
77' Απειλεί η Καλλονή. Ο Φράγκος σε θέση βολής σουτάρει, η μπάλα φεύγει άουτ.
87' Σοκ και 2-2 για τον ΟΦΗ. Ο Λαμπράκης με ένα εκπληκτικό φάουλ απο πολύ πλάγια στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (2-2).
90' Ο Ράντι σε θέση βολής σουτάρει ο γκολκήπερ Ταίρης μπλοκάρει τη μπάλα.
+90 Σούτ του Χαντί απο καλή θέση, η μπαά κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.