Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016

Μπάσκετ 13/11/16

Επιμέλεια:Παντελής Χαραλαμπάκης

Ψυχωμένη νίκη για μπάσκετ του ΟΦΗ, 80-73 τον αήττητο Έσπερο Λαμίας

Οι παίκτες του ΟΦΗ έχουν ψυχή! Μπορεί για 30 λεπτά να έβλεπαν την πλάτη των αντιπάλων τους και να κυνηγούσαν το σκορ, αλλά τελικά εκείνοι είπαν την τελευταία λέξη στο συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε στο «παλατάκι» του ΒΑΚ το οποίο και κατάφεραν να κερδίσουν, με όπλο την σκληρή άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και πολύ...μαγκιά!
Ο ΟΦΗ κέρδισε με 80-73 τον αήττητο Εσπερο Λαμίας και πέτυχε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής (δεύτερη συνεχόμενη), σε ένα ακόμη παιχνίδι με πάθος και γερά νεύρα, που κρίθηκε στο φινάλε! Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο είχε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα του, ενώ στην επίθεση η άμυνα ζώμης του αντιπάλου του δημιούργησε δυσκολίες.
Στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο όλα ξεκίνησαν για τον ΟΦΗ απο την άμυνα.
Ενώ και στην επίθεση βρήκε τρίποντα με τους Ξανάκη, Αγαπιάδη, Καρλάφτη και γύρισε το παιχνίδι, το οποίο και τελικά κέρδισε.
Ο ΟΦΗ μπήκε ...υπνωτισμένος στο παιχνίδι και ο Εσπερος προηγήθηκε με 14-3 στο 6'.
Στο διάστημα αυτό ο ΟΦΗ είχε μόνο ένα εύστοχο σούτ! (τριποντο Ξενάκης).
Ο ΟΦΗ ξύπνησε και με ένα σερί 10-0, ξαναμπήκε στο παχνίδι 13-14 στο 8'.
Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 17-23.
Ο ΟΦΗ με ένα 7-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (24-23) στο 12', αλλά ο Εσπερος με ηγέτη τον έμπειρο Σοφογιάννη βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 34-41.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΟΦΗ.
Ε ένα σερί 10-5 έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (44-46) στο 25' και 50-52 στο 28', αλλά ο Εσπερος άντεξε ξανά στην πίεση και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 53-57.
Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του ΟΦΗ τα έδωσαν όλα.
Με ένα σερί 9-2 και ηγέτη τον Ξενάκη, πέρασαν μπροστά με 62-59 στο 34' και με καλή άμυνα άφησαν τον αντίπαλο με ένα καλάθι σε 5,5 λεπτά αγώνα στην τελευταία περίοδο.
Στα τελευταία λεπτά είχαμε ένα μαράζ τριπόντων απο πλευράς ΟΦΗ με τους Ξανάκη, Αγαπιάδη και Καρλάφτη να δίνουν αέρα νίκης στον ΟΦΗ (72-67) και τον πολύπειρο Σοφογιάννη να κρατάει στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους (72-70 στο 38').
Ενα αποφασιστικό καλάθι του Ξενάκη 74-72 (1.12 πριν το τέλος) και ένα του Μουλά (76-73 στα 44 δεύτερα πριν τη λήξη) χάρισαν ουσιαστικά τη νίκη στον ΟΦΗ, με τον Αγαπιάδη να βάζει υπογραφή σε αυτην με δυο βολές (78-73) στα 20 δεύτερα πριν τη λήξη, για να τελειώσει τελικά το παιχνίδι μέσα σε έξαλλους πανηγυισμούς με το τελικο 80-73 υπέρ του ΟΦΗ.
Διαιτητές: Σκαλτσής, Σιδέρης
Tα δεκάλεπτα: 17-23, 34-41, 53-57, 80-73
OΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας, Κριθινάκης, Μαιστρέλης 6 (1), Ξενάκης 25 (2), Μπούμπαρης 8, Καρλάφτης 9 (2), Αγαπιάδης 15 (1), Πρωτογεράκης 2, Κιρίτσι, Μουλάς 16 (2).
Εσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Ρόκας 7 (2), Φραγκιαδάκης, Σέττος 8 (1), Στογίλκοβιτς 8 (2), Παναγιωτίδης 8, Φυκας 2, Σοφογιάννης 20 (4), Φούντας 2, Ζαχαράκης 9 (3), Παπαργυρόπουλος 6.