Κυριακή 26 Μαρτίου 2017

Ποδόσφαιρο 26/3/17

Επιμέλεια:Παντελής Χαραλαμπάκης

Ζορίστηκε, αλλά κέρδισε!

Με γκολ του Δημήτρη Μάνουν στο 50' ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, αυτή τη φορά επι της Καλλιθέας με 1-0.
Μια νίκη που ήρθε με άγχος για τον ΟΦΗ, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο δοκάρια με τον Μπέλη (4'0 και τον Γουόρντεν (+90).
Ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν καλύτερος απο τον αντίπαλο του, έβαλε ένα γκολ, αλλά δεν κλείδωσε το παιχνίδι.
Τελικά έστω και με άγχος κράτησε το 1-0 μέχρι το τέλος και πήρε τους πολύτιμούς τρείς βαθμούς.
Διαιτητής: Kαρδολαίμης (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Καραθανάκης (Αν. Αττικής)
4ος: Κοκκινάκης (Λασιθίου).
Συνθέσεις:
OΦΗ: Στρέζος, Κώτσιος, Βουό, Μάνος, Πουρτουλίδης (77' Νάστος), Κομεσίδης, Αντουκόρ (46' Ράντι), Κιάσσος, Μπόατεγκ, Βαλλιάνος, Ογκμποε (46' Χαντί).
Kαλλιθέα: Σταυριανός, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Ντιακιτέ, Γκίνη (75' Καντέ), Κατσικογιάννης, Μπέλης, Τσίπρας, Κρεββατάς, Μασέντο Ολιβέιρα (70' Γουόρντεν).
 ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
*Ιδανικές οι καιρικές συνθήκες. Καλοκαιρινός ο καιρός στο Ηράκλειο.
*Σε εξαιρετική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος στο Γεντί Κουλέ. Οσο καλοκαιριάζει γίνεται όλο και καλύτερος.
*Αρχηγός της Καλλιθέας, ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ Γιώργος Κατσικογιάννης.
*Στην Καλλιθέα και ο Ερικ Γούροντεν ο οποίος πέρασε για λίγο απ τον ΟΦΗ της Γ' Εθνικής.
*Στον πάγκο του ΟΦΗ είναι οι: Δερμιτζάκης, Παντίδος, Νάστος, Χαντί, Πάγκαλος, Ράντι, Μητρόπουλος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε στο Γεντί Κουλέ!
4' Απευθείας φάουλ του Μπέλη, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Τη βρήκε και ο γκολκήπερ του ΟΦΗ Στρέζος. Η πρώτη φάση του αγώνα.
16' Το πρώτο σούτ του ΟΦΗ στο παιχνίδι. Ο Ογκμποε δοκιμάζει το πόδι του απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντράρει στα σώματα και ο γκολκήπερ της Καλλιθέας, μπλοκάρει τη μπάλα.
18' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ. Κόρνερ του Πουρτουλίδη, κεφαλιά του Μάνου, γυριστό σουτ του Βουό, η μπάλα λίγο άουτ.
19' Πεισματάρης ο Βουό, μάχεται με τους αμυντικούς και τσιμπάει τη μπάλα πριν τον τερματοφύλακα, αλλά αυτή φεύγει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.
20' Ζητούν πέναλτι οι παίκτες του ΟΦΗ, σε σούτ του Μάνου, με τη μπάλα να βρίσκει σε χέρι αμυντικού. 'Παίζετε' λέει ο διαιτητής.
22' Απειλεί η Καλλιθέα. Ο Μπέλης  φαύγει στην πλάτη της άμυνας (φάνηκε να είναι οφσάιντ), γύρισε στον Κρεββατάσ, ο οποίος σούταρε άστοχα.
24' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Βαλλιάνου απο αριστερά, ο Βουό, με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα, πήρε την κεφαλιά, άουτ!
28' Καλή στιγμή για την Καλλιθέα. Ο Ματσέντο, σουτάρει μέσα απο την περιοχή, ο γκολκήπερ του ΟΦΗ Στρέζος, διώχνει.
31' Κίτρινη κάρτα στον Αντουκόρ.
42' Ο ΟΦΗ σκοράρει με τον Πουρτουλίδη, αλλά ο βοηθός τον έχει υποδείξει οφσάιντ. Ωραία αλλαγή της μπάλας απο τους παίκτες του ΟΦΗ και κάθετη του Βουό στον Πουρτουλίδη.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0
 -Με δυο αλλαγές ξεκινάει στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ. Στην θέση των Ογκμποε και Αντουκόρ οι Ράντι και Χαντί.
48' Ατομική προσπάθεια και σούτ του Μασέντο, ο Στρέζος μπλοκάρει.
50' Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος με ωραίο σούτ μέσα απο την περιοχή, ανοίγει το σκορ για τον ΟΦΗ. Είχε προηγηθεί κλέψιμο της μπάλας απο τον Πουρτουλίδη και ωραία κάθετη του Χαντί στον σκόρερ του ΟΦΗ.
62' Απειλεί η Καλλιθέα. Σέντρα του Λεβέντη, κεφαλιά του Γκίνη, η μπάλα άουτ.
65' Οι παίκτες του ΟΦΗ ζητούν πέναλτι. Γύρισμα του Ράντι, η μπάλα στο χέρι του Λεβέντη και πάλι ο διαιτητής λέει όχι.
67' Κίτρινη κάρτα στον Πουρτουλίδη.
78' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ με το Μάνο, να πλασάρει απο καλή θέση στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
+90 Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Γουόρντεν πλασάρει, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και ο Βαλλιάνος διώχνει πάνω απο τη γραμμή!
ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-0