Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017

Ποδόσφαιρο 09/12/17

Επιμέλεια:Παντελής Χαραλαμπάκης

Ήττα - σοκ για τον ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα στο κρίσιμο παιχνίδι με την Παναχαική, έχασε με 2-1 στο Γεντί Κουλέ και έδωσε την ευκαιρία στους Πατρινούς, να περάσουν στην βαθμολογία.
Ασχημο αποτέλεσμα για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο.
Aυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΟΦΗ στη φετινή χρονιά, καθώς δεν είχε ηττηθεί ούτε σε επίσημο, ούτε σε φιλικό παιχνίδι.
Ηττα και μάλιστα μέσα στο Γεντί Κουλέ.
Ο ΟΦΗ εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων σε ένα παιχνίδι, στο οποίο ήθελε τη νίκη, για να παραμείνει στις θέσεις ανόδου.
Η Παναχαική προηγήθηκε πολύ νωρίς.
Μόλις στο 3’ ο Στρέζος ανέτρεψε τον Μωραίτη και ο διαιτητής Ζαραβίνος (Αθήνας) έδειξε την άσπρη βούλα, μέσα σε διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΟΦΗ. Το πέναλτι εκτέλεσε ο έμπειρος Φωτάκης και έκανε το 0-1.
Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία, αλλά δεν μπόρεσε να βρεί καθαρές ευκαιρίες.
Ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σε ανατροπή του Χαντί, αλλά ο διαιτητής είπε όχι.
Ετσι το πρώτο ημίχρονο, έληξε με 0-1.
Η Παναχαική ξεκίνησε με γκολ και στην επανάλληψη.
Στο 50’ ο Μακρυδημήτρης με κοντινή προβολή έκανε το 0-2, σε μια φάση που η άμυνα του ΟΦΗ δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα.
Ο ΟΦΗ κατάφερε να μπεί ξανά στο παιχνίδι στο 53’ με τον Κουσκουνά να μειώνει με κεφαλιά σε 1-2.
Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΟΦΗ έπαιξε στο μισό γήπεδο τον αντίπαλο του.
Η μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ έγινε στις καθυστερήσεις με τον Χαντί με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, αφού νωρίτερα και ο γκολκήπερ της Παναχαικής Βρονταράς έδιωξε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα.
Το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος. Πρώτη ήττα για τον ΟΦΗ και μάλιστα μέσα στο Γεντί Κουλέ, σε ένα σημαντικό παιχνίδι.
Με παράπονα απο πλευράς ΟΦΗ η διαιτησία του Ζαραβίνου απο την Αθήνα. Με τα σφυρίγματα του, προκάλεσε εκνευρισμό στους παίκτες του ΟΦΗ, οι οποίοι πάντως και εκείνοι απο πλευράς εμφάνισης, ήταν κατώτεροι των περιστάσεων.
Διαιτητής: Ζαραβίνος (Αθηνών), Βοηθοί: Κρετσίμος (Δυτική Αττική), Δουλγεράκης (Αν. Αττική), 4ος: Γιαννουλάκης (Χανίων).