Κυριακή 23 Απριλίου 2017

Ποδόσφαιρο 23/4/17

Επιμέλεια:Παντελής Χαραλαμπάκης

6Χ6 ο ΟΦΗ και συνεχίζει!

Την έκτη συνεχόμενη νίκη του, έκανε ο ΟΦΗ, ο οποίος καθάρισε εύκολα τον Αχαρναικό με 3-0 στο Γεντί Κουλέ.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, έφτασε συνολικά στις 11 νίκες στα τελευταία 12 παιχνίδια και πηγαίνει …με φόρα στα ντέρμπι με τον Απόλλωνα Σμύρνης (μέσα), τη Λαμία (έξω) και τον Αρη (μέσα), που ακολουθούν.
Ο Αχαρναικός αποδείχθηκε εύκολη λεία για τον ΟΦΗ, που είχε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα.
Πάντως και τα τρία γκολ του ΟΦΗ, ήταν από εξαιρετικές ομαδικές προσπάθειες.
Ο Χαντί μετά από ασίστ του Πάγκαλο άνοιξε το σκορ στο 36’ για τον ΟΦΗ και ο Βουό και πάλι από ασίστ του Πάγκαλου, ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0.
Το 3-0 έγραψε ο Μπόατεγκ, μετά από εξαιρετική ασίστ του Ογκμποε.
Ο ΟΦΗ κατά διαστήματα επιβεβαίωσε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται αυτήν την εποχή, ενώ ο Αχαρναικός που είχε το πρώτο σουτ στο παιχνίδι στο 69’, υποτάχθηκε φυσιολογικά από ένα ανώτερο αντίπαλο.
Διαιτητής: Ντάουλας (Αθήνας)
Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Πετεινάτος (Χανίων).
ΟΦΗ: Στρέζος, Κώτσιος, Παντίδος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ (33' Ογκμποε), Βουό, Χαντί (75' Πουρτουλίδης), Πάγκαλος, Κιάσσος, Μπόατεγκ, Βαλλιάνος.
Στον πάγκο οι: Δάφκος, Οστοιτς, Πουρτουλίδης, Βρετός, Κομεσίδης, Χίσι, Ογκμποε.
Αχαρναικός: Ψύχος, Κυριαζόπουλος, Τσουβαλτσίδης, Σωτηράκος, Μεγαλοοικονόμου, Αναστασίου, Πλαβούκος, Παπατόλιος, Ντάγκρας (46' Μεζίνι), Λύρας (68' Σιάνης), Ζαχαρος.
Στον πάγκο οι: Γαρδικιώτης, Σιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Μεζίνι, Ντα Σίλβα, Τζανέτος, Σταματόπουλος.
ΤΟ LIVE TOY AΓΩΝΑ
4' Ο ΟΦΗ ζητάει πέναλτι. Μετά απο μπαλιά του Μπόατεγκ στον Κιάσσο, ο τελευταίος περνάει την μπάλα απο τον αμυντικό του Αχαρναικού, η μπάλα χτυπάει στο χέρι του, αλλά βοηθός και διαιτητής λένε όχι παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ.
5' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί με έξοχη ενέργεια δίνει έτοιμο γκολ στον Βουό, ο οποίος με κεφαλιά απο την μικρή περιοχή, αστοχεί!
Κυρίαρχος ο ΟΦΗ στο ξεκίνημα του αγώνα, απέναντι σε ένα αντίπαλο που αγωνίζεται με 11 παίκτες πίσω απο τη μπάλα.
Ο ΟΦΗ προσπαθεί απο τα πλάγια να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Αχαρναικού.
30' Φάση μετά απο πολύ ωρα για τον ΟΦΗ. Ωραία σέντρα του Κιάσσου, ο Βουό κατεβάζει τη μπάλα, αλλά το σούτ που έκανε, απο το σημείο του πέναλτι ήταν απελπιστικά άστοχο.
33' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μιλοσάβλιεφ που τραυματίστηκε και μπήκε ο Ογκμποε.
36' Ο ΟΦΗ ανοίγει το σκορ. Εξαιρετικός συνδιασμός του Βουό, στον Πάγκαλο, εκείνος γύρισε ωραία στον Χαντί, ο οποίος με ωραίο πλασέ απο το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ (1-0).
45' Το 2-0 για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Ογκμποε, κεφαλιά του Πάγκαλο και ο Βουό με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Υπέροχος συνδιασμός και 2-0 ο ΟΦΗ!
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0

46' Αλλαγή για τον Αχαρναικό. Βγήκε ο Ντάγκρας και μπήκε ο Μεζίνι.
47' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Κεφαλιά-πάσα του Βουό, στον Χαντί, ο οποίος σουτάρει, η μπάλα στα σώματα!
49' Κίτρινη κάρτα στον Ζαχαρό.
55' Ο ΟΦΗ ξανά κοντά σε ένα τρίτο γκολ. Δυνατό σουτ του Ογκμποε απο πλάγια, ο γκολκήπερ του Αχαρναικού έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
57' Φαουλ του Χαντί, καρφωτή κεφαλιά του Κώτσιου, η μπάλα άουτ.
69' Το πρώτο σούτ του Αχαρναικού στο παιχνίδι. Ο Πλαβούκος σουτάρει απο το ύψος της περιοχής, ο Στρέζος μπλοκάρει τη μπάλα.
70' Κίτρινη κάρτα στον Σωτηράκο.
72' Κάθετη πάσα του Βουό στον Ογκμποε, ο οποίος πλάσαρε διαγώνια άουτ.
75' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Χαντί και μπαίνει ο Πουρρτουλίδης.
76' Το 3-0 για τον ΟΦΗ. Ο Ογκμποε βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και δίνει έτοιμο γκολ στον Μπόατεγκ ο οποίος πλασάρει ψύχραιμα μέσα απο την περιοχή και κάνει το 3-0.
80' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Νάστος και μπαίνει ο Χίσι.
88' Ο ΟΦΗ βάζει και τεταρτο γκολ με τον Μπόατεγκ, αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στην φάση αυτή ο Μπόατεγκ έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον επιθετικό του ΟΦΗ που πέρασε και τον τερματοφύλακα και σκόραρε, αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία.